HOW TO WORK WITH HYPERACTIVE CHILDREN || PROBLEMS WITH DISCIPLINE IN CLASSROOM

października 02, 2017

JAK PRACOWAĆ Z DZIEĆMI NADPOBUDLIWYMI, CZYLI PROBLEMY Z DYSCYPLINĄ W KLASIE

(pic)



Na pewno nie jeden z Was spotkał się wielokrotnie z problemem dyscypliny w klasie, który często spowodowany jest nadpobudliwością dzieci oraz brakiem zainteresowania lekcją. Takie objawy nigdy nie powinny być lekceważone przez nauczyciela, nie tylko ze względu na to, że nasz uczeń nie przyswoi danego materiału z lekcji, ale przede wszystkim dlatego, iż jego zachowanie objawiające się brakiem uwagi, agresją, nadpobudliwością, czy też problemem koncentracji, często może być objawem zaburzeń rozwojowych, czy też choroby, która wymaga interwencji psychologa oraz badań neurologicznych, aby pomóc dziecku prawidłowo się rozwijać i dopasować odpowiednie metody dalszej współpracy.

A co zrobić, gdy w klasie mamy więcej takich przypadków, które niczym nieuzasadnione, potrafią zrujnować lekcję już na samym początku? Przede wszystkim, nigdy nie wolno się poddawać!

Najbardziej istotną kwestią w trakcie nauczania w takiej klasie, jest jasne wytyczenie zasad już na samym początku roku szkolnego. Dziecko powinno poznać konsekwencje swojego niewłaściwego zachowania i wiedzieć, że nauczyciel nie będzie przymrużać na tego typu zachowania oka. 
Co więcej, aby uzyskać autorytet w oczach ucznia i dotrzeć do niego, należy znaleźć złoty środek do tego, aby nawiązać z tego typu uczniem kontakt. Pod żadnym pozorem nie powinno się traktować agresji, agresją, ani hałasu, hałasem. To nie pojedynek. 

Jak zatem radzić sobie z tego typu zachowaniem? 

Bardzo dobrą i motywującą do uwagi na lekcji, zachowania ciszy, czy też ograniczenia hałasu metodą jest zawarcie z uczniami kontraktu. Jeśli uczeń wie, że za swoje zachowanie uzyska pozytywne wzmocnienie, jakim może być nagroda, czy też ustna pochwała, to prawdopodobieństwo owocnej lekcji wzrasta przynajmniej o 50%. Jak nagradzać ucznia? Naklejki, pieczątki, uśmiechnięte buźki, czyli to co dzieci uwielbiają i co wywołuje uśmiech od ucha do ucha na ich twarzy. Co więcej, staraj się doceniać nawet najmniejszy wysiłek, szczególnie u uczniów, którzy z reguły niecierpliwią się na lekcji i nie potrafią być skoncentrowani przez całe 45 minut. Jeśli taki uczeń, wykona chociażby jedno wyznaczone przez Ciebie zadanie, pochwal go i powiedz, że jak tak dalej będzie pracował, to nagroda z lekcji na lekcję będzie się zwiększać.

Bardzo ważnym również aspektem, jeśli chodzi o zachowanie dyscypliny i nie rujnowanie lekcji, jest stosunek nauczyciela do klasy. Nie przeprowadzaj w klasie rywalizacji, żadne dziecko nie powinno czuć się gorsze od innego. Każde dziecko pragnie czuć akceptację ze strony nauczyciela i rówieśników. Bądź sprawiedliwy, i staraj się, aby rywalizacja kończyła się wspólną wygraną, nawet jeśli wymaga to małego przymróżenia oka z Twojej strony.

A co jeśli przyczyną braku dyscypliny jest nuda?

Możliwości na urozmaicenie lekcji znajdziemy tysiące. Jeśli klasa "trudna" wychowawczo szybko nudzi się pracą opartą na podręczniku, czy ćwiczeniach, wprowadź dla odmiany pracę plastyczną, bądź grę słowną, czy ruchomą. Dzieci zarówno te starsze, jak i młodsze uwielbiają ruch i zabawę. W taki sposób, szybko uda Ci się zaprowadzić ciszę i sprawić, aby dzieci skupiły się na lekcji, co wiąże się z owocnym przyswojeniem i utrwaleniem np.nowego słownictwa z lekcji.

A jeśli problem się nasila i żadne metody nie pomagają?

W takim przypadku bezzwłocznie należy się zwrócić z problemem do pedagoga i psychologa szkolnego i przedstawić całą sytuację. Psycholog i pedagog współpracując z rodzicami i poradnią psychologiczną, postarają się znaleźć przyczynę problemu u poszczególnych uczniów i skierują ich specjalistyczne badania i testy, tak aby pomóc zarówno dziecku, jak i jego rodzicom.



3 komentarze:

  1. Takie sytuacje najczęściej były u mnie w gimnazjum teraz w liceum już raczej nie :)
    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam mnóstwo kolegów, którzy się tak zachowywali w klasie, jednak z moich obserwacji wynika że w szkole średniej więcej problemów sprawiały dziewczyny ;)

    http://fashionsmachines.blogspot.com/2017/10/jesienna-stylizacja-z-sukienka-w.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo mądry post, muszę się z tobą zgodzić w wielu kwestiach.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.